Podhodnotená platina si razí cestu nahor

Autor: Olívia Lacenová | 17.9.2019 o 15:03 | (upravené 17.9.2019 o 15:12) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  110x

Na rozdiel od zlata a striebra má platina - využívajúca sa v segmente automotive - pomerne krátku históriu. Lenže s rastúcou nervozitou na kapitálových trhoch jej atraktivita pre investorov rastie.

Pred mesiacom sa cena tohto kovu nachádzala na úrovni okolo 850 USD za uncu, odvtedy vzrástla o  12 percent a počas uplynulého piatka sa obchodovala okolo hodnoty 955 USD za uncu. Pár dní predtým dokonca prekonala hranicu 1000 USD za uncu.

Ešte pred rokom cena kovu atakovala minimá približne na úrovni z októbra 2008, no od začiatku roka 2019 si pripísala viac ako 20 percent.

Graf: Vývoj ceny platiny za posledný rok. (Zdroj:tradingview.com)

Historicky najvyššie sa tento kov obchodoval v marci 2008, kedy sa jeho hodnota pohybovala okolo hranice 2270 USD za uncu. Vo všeobecnosti odborníci pokladajú platinu za asi 20-krát vzácnejšiu ako žltý kov, napriek tomu sa momentálne obchoduje na oveľa nižších hladinách, hoci v histórii sme boli svedkami, že cenu svojho náprotivku prekonala.

Vzhľadom na túto skutočnosť je jasné, že cena platiny je aktuálne podhodnotená (podobne ako napríklad striebro) čo potvrdzuje aj ukazovateľ Gold to Platinum Ratio. Podľa neho je momentálne cena platiny v porovnaní s cenou zlata na jednej z najpodhodnotenejších úrovní od roku 1991. 

V hodnote jednej unce zlata je totiž možné nakúpiť 1,6 unce platiny. Najnižšiu hodnotu ukazovateľ zaznamenal v období mája a júna 2008, kedy bolo možné v hodnote jednej unce zlata kúpiť len 0,43 unce platiny. Z tohto pohľadu má platina v období spomaľujúceho rastu globálnej ekonomiky, kedy sa investori uchyľujú najmä k investícií do drahých kovov veľký potenciál a priestor na rast.

Navyše, zlato v dôsledku obchodnej vojny medzi USA a Čínou ako aj neistoty okolo výslednej podoby brexitu prekonáva nové maximá, čo núti investorov poohliadnuť sa po ďalších drahých kovoch, ktoré svoj potenciál ešte naplno neprejavili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nové články môžete na SME.sk teraz čítať prvú hodinu zadarmo

Prémiový obsah SME.sk môžete teraz čítať aj bez predplatného.


Už ste čítali?