reklama

Kobalt ako investícia budúcnosti? Momentálne stráca na sile

Kobalt je prvok, ktorý sa ako lítium využíva pri výrobe batérií do smartphonov, motorov a ďalších zariadení. Kvôli rozmachu elektromobilov záujem o kov ešte donedávna rástol. Ale teraz sa jeho cena  nachádza v červených číslach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kým ešte v marci 2018 dosahovala historicky najvyššej úrovne 95 250 USD na metrickú tonu, od vrcholu klesla o zhruba 66 percent a Koncom minulého týždňa sa pohybovala na hodnote 32 638 USD na metrickú tonu.

Obrázok blogu

Výrazný pokles ceny kovu, ktorý je základnou zložkou lítium-iónových batérií, zapríčinila najmä nadmerná ponuka v porovnaní s dopytom. Vyhliadky na budúci vývoj ceny však zostávajú pozitívne vďaka dopytu po batériách. Súčasný vývoj kobaltu zahŕňa aj nedávne zavedenie nového kontraktu na kobalt na burze London Metal Exchange.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým do telefónu je potrebných približne 8 gramov rafinovaného kobaltu, batérie do elektromobilov spotrebujú asi tisícnásobok. Obavy z nástupu elektromobilov viedli aj k záujmu o dlhodobé kontrakty na kov. Jednou z najznámejších firiem, ktorá sa podľa informácií Bloombergu z roku 2018 snažila o uzavretie dlhodobej zmluvy s najväčším producentom kobaltu Glencore, je gigant Apple.

Miliardár Bill Gates, Michael Bloomberg a Jeff Bazos prostredníctvom fondu Breakthrough Energy Ventures (BEV) investovali do start-upu Kobold Metals, ktorý pracuje na vývoji "Google máp" zameraných na zemskú kôru s cieľom objaviť ďalšie zdroje kobaltu. Vo väčšine prípadov je totiž komodita len vedľajšie produktom ťažby niklu a medi. S ohľadom na zvyšujúci sa počet elektromobilov môže byť tento spôsob získania prvkov do budúcnosti nedostatočný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S ohľadom na túto skutočnosť môže byť investícia do akcií producenta kobaltu zaujímavým spôsobom diverzifikácie portfólia investorov. Zaujímavé môžu byť napríklad akcie firmy China Molybdenum alebo Cobalt 27, kde došlo k výraznejšej korekcii.

Akcie spoločnosti Glencore dostali tiež výrazne "zabrať" po sérii škandálov spojených s obvinenia z korupcie, daňových únikov, či enviromentálnych hriechov a vykorisťovaniu pracovníkov.


Rekordného minimá 21 750 USD na metrickú tonu dosiahol kobalt vo februári 2016.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  161
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila aj písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala som pre spoločnosti xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov. Dnes sa na pozícii hlavnej analytičky Wonderinterest Trading naďalej venujem vývoju na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu