Kobalt ako investícia budúcnosti? Momentálne stráca na sile

Autor: Olívia Lacenová | 1.9.2019 o 13:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  73x

Kobalt je prvok, ktorý sa ako lítium využíva pri výrobe batérií do smartphonov, motorov a ďalších zariadení. Kvôli rozmachu elektromobilov záujem o kov ešte donedávna rástol. Ale teraz sa jeho cena  nachádza v červených číslach.

Kým ešte v marci 2018 dosahovala historicky najvyššej úrovne 95 250 USD na metrickú tonu, od vrcholu klesla o zhruba 66 percent a Koncom minulého týždňa sa pohybovala na hodnote 32 638 USD na metrickú tonu.

Výrazný pokles ceny kovu, ktorý je základnou zložkou lítium-iónových batérií, zapríčinila najmä nadmerná ponuka v porovnaní s dopytom. Vyhliadky na budúci vývoj ceny však zostávajú pozitívne vďaka dopytu po batériách. Súčasný vývoj kobaltu zahŕňa aj nedávne zavedenie nového kontraktu na kobalt na burze London Metal Exchange.

Kým do telefónu je potrebných približne 8 gramov rafinovaného kobaltu, batérie do elektromobilov spotrebujú asi tisícnásobok. Obavy z nástupu elektromobilov viedli aj k záujmu o dlhodobé kontrakty na kov. Jednou z najznámejších firiem, ktorá sa podľa informácií Bloombergu z roku 2018 snažila o uzavretie dlhodobej zmluvy s najväčším producentom kobaltu Glencore, je gigant Apple.

Miliardár Bill Gates, Michael Bloomberg a Jeff Bazos prostredníctvom fondu Breakthrough Energy Ventures (BEV) investovali do start-upu Kobold Metals, ktorý pracuje na vývoji "Google máp" zameraných na zemskú kôru s cieľom objaviť ďalšie zdroje kobaltu. Vo väčšine prípadov je totiž komodita len vedľajšie produktom ťažby niklu a medi. S ohľadom na zvyšujúci sa počet elektromobilov môže byť tento spôsob získania prvkov do budúcnosti nedostatočný.

S ohľadom na túto skutočnosť môže byť investícia do akcií producenta kobaltu zaujímavým spôsobom diverzifikácie portfólia investorov. Zaujímavé môžu byť napríklad akcie firmy China Molybdenum alebo Cobalt 27, kde došlo k výraznejšej korekcii.

Akcie spoločnosti Glencore dostali tiež výrazne "zabrať" po sérii škandálov spojených s obvinenia z korupcie, daňových únikov, či enviromentálnych hriechov a vykorisťovaniu pracovníkov.


Rekordného minimá 21 750 USD na metrickú tonu dosiahol kobalt vo februári 2016.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Bedeker pre všetkých. Prejdite sa našou politickou krajinou

Uvidíte typických hrubokožcov, stretnete rušňovodiča v poslednom vagóne a navštívite aj akvapark pre dospelých.

Cynická obluda

Ideálny vek pre antisemitu

Polícia objasnila vandalizmus na židovskom cintoríne. Vinníkmi sú 9-ročné deti, takže to až tak neprekvapuje.


Už ste čítali?