reklama

Paládium najziskovejším kovom

Dlhé roky si vedúcu pozíciu medzi drahými kovmi držalo zlato, prvenstvo mu už koncom roka 2018 vyfúklo po 16 rokoch paládium. Napriek tomu, že jeho cena následne opäť klesla, biely kov si svoje miesto na výslní vybojoval opäť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

A drží sa ho. Svedčí o tom aj fakt, že cena paládia sa počas minulého týždňa vyšplhala nad hodnotu 1500 USD za uncu, čo bola dovtedy historicky najvyššia hodnota tejto komodity. Od začiatku roka 2019 to predstavuje nárast okolo 19 percent, čo je najviac spomedzi drahých kovov.

Pre porovnanie, zlato si od januára pripísalo iba okolo 5 percent a v polovici minulého týždňa sa pohybovalo na cene nad 1340 USD za uncu, kde sa vyšplhalo aj vďaka poklesu amerického dolára pred minulotýždňovým zasadnutím Fedu. To zlacnilo kov aj pre neamerických investorov, ktorých záujem oň vzrástol. V druhej polovici týždňa však hodnota opäť mierne klesla a momentálne sa obchoduje na úrovni okolo 1330 USD za uncu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náskok v cene, ktorý paládium pred žltým kovom v priebehu prvých týždňov roka získalo tak predstavuje viac ako 160 USD a momentálny vývoj na trhu nenasvedčuje tomu, že by zosadený kráľ drahých kovov dokázal tento rozdiel v najbližšom období stlmiť.

Za novým vrcholom, ktorý sa paládiu podarilo dosiahnuť stoja najmä obavy o dodávky komodity na trh. Rast ceny vo veľkom podporuje zvyšujúci sa dopyt zo segmentu automotive, kde sa kov využíva ako dôležitý prvok na kontrolu miery znečistenia v katalyzátoroch do benzínových vozidiel. Keďže nároky na ekologickú dopravu sa posledné roky neustále zvyšujú a dieslovým motorom pomaly zvoní umieračik, potreba paládia na výrobu sa zvyšuje. Dopyt tak rastie a prevažuje nad dodávkami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A hoci sa produkcia mierne zvyšuje jej rast je minimálny v porovnaní s dopytom, ktorý sa podľa odhadov konzultačnej firmy Metal Focus mohol v roku 2018 vyšplhať na neuveriteľných 8,5 milióna uncí. Medzi najväčších producentov patria Rusko, Južná Afrika, Canada, USA a Zimbabwe a podľa dostupných údajov sa od roku 2012 do roku 2017 napríklad v Afrike zvýšila produkcia o 4 metrické tony na 78 metrických ton ročne. Naopak produkcia v Rusku za rovnaké obdobie o metrickú tonu klesla na 81 metrických ton v roku 2017.

V dôsledku rastúceho dopytu za posledné dva roky paládium svoju cenu zdvojnásobilo. Kým ešte koncom februára 2017 sa jeho hodnota nachádzala na úrovni okolo 740 USD za uncu, počas piatkového obchodného dňa to bolo 1489 USD za uncu, čo znamená nárast o 101 percent a mieri nahor. Včera sa jeho hodnota vyšplhala nad 1560 USD za uncu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Exponencionálny rast ceny paládia na kapitálových trhoch však môže predznamenávať aj otočenie trendu do červených čísel, keďže automobilový segment momentálne čelí vo svete poklesu a budúcnosť nahráva do kariet elektromobilom. 

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  161
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila aj písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala som pre spoločnosti xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov. Dnes sa na pozícii hlavnej analytičky Wonderinterest Trading naďalej venujem vývoju na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu